kolmapäev, 25. jaanuar 2023

Digikoristusnädal 2023: 3. päev

 Otsi sahtlitest üles enda pere seisma jäänud vanad või katkised telefonid, tahvelarvutid, sülearvutid või lauaarvuti osad. Vaata www.kuhuviia.ee , kuhu need toimetada ning vii ära kampaanianädala lõpuks. Kasutatud telefone võtavad vastu jäätmejaamad, sideoperaatorite esindused nagu näiteks Telia ja väikeelektroonika kogumiskastid suurtes kaubanduskeskustes. Mine seadet ära viima näiteks jalutuskäigul või autoga muid asjatoimetusi tehes.

📱

Kui võimalik, siis enne seadmest vabanemist kontrolli kindlasti, et telefonist on kõik sinu failid, andmed ja kontaktid kustutatud ning veebikontodest välja logitud.

💻

Seadmete remontimise ja lammutamisse viimisega vähendame elektroonikajäätmete keskkonnajälge ning välistame võimaluse, et need läbi prügilasse sattudes keskkonda reostaksid. Elektroonikaseadmete tootmiseks vajalike materjalide, näiteks haruldaste muldmetallide kaevandamine ja töötlemine omab väga suurt negatiivset keskkonnamõju. Seda kahju aitab korvata nende materjalide eraldamine katkistest seadmetest ja taaskasutamine.

👉𝗞𝗮𝘀 𝘁𝗲𝗮𝗱𝘀𝗶𝗱?

Nutitelefoni elutsükli mõjust on 80% seotud selle tootmisega, samas saab enamuse materjalidest uuesti kasutusse võtta. Nutiseadmete tootmiseks kaevandatakse ja töödeldakse keskkonnareostuse hinnaga kuni 60 erinevat metalli, sealhulgas haruldasi muldmetalle, mida kasutatakse sinu telefoni ja arvuti peaaegu kõigis osades. Paljud elektroonikatoodete materjalidest on taaskasutatavad, aga samas ka mürgised, seepärast ei tasuks elektroonikat olmeprügisse visata ega koju seisma jätta.



Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Kuldnokk

Koolikella helin 29.04-03.05: